Tóth Béla emlékfutás
2025. május 17.
Köszönjük támogatásukat!
Tóth Béla emlékfutás
2025. május 17.
2025. május 17-én, 12.30-kor a gimnázium bejárata előtt, Balázs Levente volt diákunk megnyitja a "Tóth Béla emlékfutás" programot, és ezt követően sétálva, illetve futva lehet megtenni Bélára emlékezve azt az 5 km-es távot, amit ő minden nap megtett.
Az öltözék legyen a túrára alkalmas.
Mindenkit várunk szeretettel!
Tóth Béla (1945. július 13. - 2020. november 17.)
Tóth Béla magyar-angol szakos középiskolai tanár, címzetes igazgató 1970-ben került Budaörsre, a Rózsa utcai Gimnáziumba és néhány év alatt meghatározó személyisége lett annak a legendás Esze Tamás utca – Rózsa utca – Béke tér hármasnak, amelyből „előbújt” a mai Budaörs teljes iskolarendszere. 16 év osztályfőnökség után 1989-ben választották az akkor már önálló, új épületbe költözött Illyés Gyula Gimnázium és Közgazdasági Szakközépiskola igazgatójává, mely tevékenységét 2004-ig folytatta. Kiváló munkája nyomán vált az Illyés az ország legjobb vegyes típusú középiskolájává.
A modern pedagógia, az innováció, a demokratikus iskolaszervezet elkötelezett híveként, igazgatása alatt indult el az ország első ún. 0. évfolyamos (mai nevén nyelvi előkészítő) képzése 1990-ben, valamint a hatévfolyamos képzés 1994-ben. Ezen időszak alatt valósult meg a közgazdasági képzés átalakítása is. Elkészült az intézmény első pedagógiai programja, melynek fő programpontjai “Az állampolgári felelősségtudat”, “A vállalkozás”, “A kreativitás”, “A közösségi életforma” és “A versenyszellem”, voltak. Jelentős szervezeti változások is történtek: pl. a középvezetői rendszer kialakítása. Filozófiája volt, hogy a diák érezze jól magát az iskolában, de tanuljon is.
A Budaörsi Diáknapok (az iskola diákéletét a mai napig meghatározó Illyés Napok) ötletadója és megszervezője volt a 70-es években. 1986-ban alakította ki az Illyés Napok programját, ő volt pontversenyének kidolgozója, a későbbiekben a kiírások elkészítője. Az ő ötlete nyomán alakult ki többek között az Illyés Nagyvetélkedő és az Illyés-öttusa.
1980-as évek második felétől tevékenysége nyomán új tartalommal töltődött meg a kiüresedett diákönkormányzati munka is. Az Illyés diákönkormányzatának, az EGYOSZ-nak (Egyesült Osztályok Szövetsége) szervezeti felépítése modellezte az Amerikai Egyesült Államok politikai rendszerét, melynek segítségével tanulhatták a diákok a demokrácia működését. Az EGYOSZ első elnökét 1991-ben iktatták be.
1987-ben alakult a Budaörsi Diák Sportegyesület, melynek munkájában nagy szívvel vett részt futó edzőként és később mint az egyesület elnöke. Elköteleződése a diák sport iránt válogatott sportolói múltjából eredeztethető, hiszen kétszeres magyar bajnok volt 10000 méteres síkfutásban
Jelentős szerepet vállalt a nemzetközi kapcsolatok kialakításában is.
Az 1989/90-es tanévben Magyarországon elsőként alakított ki együttműködést az AFS nemzetközi szervezettel, s e révén több tanulónk tudta külföldön folytatni tanulmányait. Szintén ebben a tanévben felvette a kapcsolatot a bretzfeldi tanár küldöttséggel és elindította a Bretzfeld-Budaörs közötti csereprogramot. Nemzetközi kapcsolatai révén meghívást kapott iskolánk az East-West program 1993. január 22-24-i nyitó eseményére Hilversumba, amelyen vezetésével csatlakoztunk a mindmáig tartó Páneurópai Diákcsere Programhoz (PEEP). 2000/2001-es tanévben az East-West és a PEEP többoldalú nemzetközi kapcsolatok mintájára beindított egy hasonló elven működő, magyar nyelvű Kárpát-medence programot is.
Országos szinten is jelentős szerepe volt az oktatásügy fejlesztésében, számos publikációja jelent meg ebben a témában. A Közoktatási Vezetôképzô Intézet oktatójaként, szakterülete volt az iskola szervezeti struktúrája, valamint a humán erôforrások menedzselése az oktatásban.
Számos az oktatásüggyel foglalkozó nemzetközi konferencián és szemináriumon is részt vett.
1976-ban Az Oktatásügy Kiváló Dolgozója, 2003-ban a Németh László-díj, 2008-ban Szakály Mátyás Pedagógus Emlékérem odaítélésével ismerték el kiváló munkáját.
A gimnázium 25 éves évfordulójára megjelent évkönyvben szerepel a következő néhány nagyon fontos sor, mely jól összefoglalja Tóth Béla igazgató úr gondolatait egy jól működő iskoláról: “Illyés Gyula szellemében olyan iskolát szeretnénk kialakítani, ahol mindenki képességeinek megfelelően dolgozik, ahol érték a tanulás, a tudás, ahol kölcsönösen tiszteletben tartják egymás személyiségét és jogait, s ahol mindenki tudja mivel tartozik önmagának, iskolájának, az országnak s szűkebb pátriájának, Budaörsnek.”
Képek az első futóversenyről. 2004-ben Tóth Béla nyugdíjba ment, a tantestület és a diákok egy meglepetés futóversennyel lepték meg Bélát. A futóverseny logóját Kuthi Éva kollégnők, kémia tanár készítette.