2024. Október 27. - A nap eseményei
Budaörs Város Önkormányzata a BUDAÖRS VÁROS DÍSZPOLGÁRA posztumusz címet adományozta az Illyés egykori igazgatója, Tóth Béla részére.
Tóth Béla 15 éven át volt az Illyés Gyula Gimnázium és Szakképző iskola igazgatója, megálmodója. Az ő igazgatósága alatt vált az Illyés az ország egyik legjobb gimnáziumává és legjobb közösségévé.
Munkássága túlmutatott a gimnáziumi kereteken, jelentős szerepe volt az oktatásügy fejlesztésében, országosan elismert szakember volt. A modern pedagógia, az innováció jellemezte tevékenységét, mindannyiunkra gazdag örökséget hagyott.
A díjat az iskola fennállásának 60. évfordulójára rendezett ünnepségen fia, Tóth Szabolcs vette át Budaörs polgármesterétől Wittinghoff Tamástól.
Illyés 60
Tóth Béla
Kedves Kollégák, korábbi és jelenlegi Illyéses Szülők és Diákok!
Tisztelt Vendégeink!
60 éves a gimnázium, amelyet 1964-88 között Budaörsi Gimnáziumnak, a névfelvétel óta (röviden) Budaörsi Illyés Gyula Gimnáziumnak hívnak. Tóth Béla 1983-tól szinte minden tantestületi értekezleten elmondta, hogy egy gimnázium nem gimnázium név nélkül. Válasszunk egy olyan személyiséget, akinek munkássága, emberi tartása példa, referencia számunkra, amely segít csapattá, igazi közösséggé formálni a tantestületet és a diákságot. Hosszú évekbe telt, amíg 1988-ban felvehettük Illyés Gyula nevét.
A gimnáziumot, megalakulása óta (a jelenlegivel együtt) 6 igazgató vezette. Az alapítás, a gyökeret verés úttörő tevékenysége Bandur Aladár nevéhez fűződik (1964 - 1980).
1980-ban vált az általános iskoláktól független, önálló intézménnyé a gimnázium. Az első, önálló éveket, a „saját lábra állást” Asztalos Zoltánné igazgatónő (1980 - 1984) menedzselte. Igazgatói mandátumának végén zárult le az első, úgynevezett Rózsa utcai korszak.
Dr. Veresegyházi Béla (1984-1989) szervezte meg a gimnázium átmeneti, „társbérleti” éveit (mintegy 5 évig a mai Bleyer iskolában működött az intézmény). Béla igazgatása alatt vettük fel Illyés Gyula nevét (1988), ekkor indult a szakképzés. Meghatározó szerepe volt a jelenlegi épület megterveztetésében, átadásában.
Tóth Béla 1989-ben, a rendszerváltozással egyidőben, „kegyelmi pillanatban” lett az Illyés igazgatója. A rendszerváltás első néhány éve a szinte korlátlan lehetőségek ideje volt az oktatásban. Béla tudta, és vezetőtársaival is elfogadtatta: ha fejlődni akarsz, ki kell mozdulnod a komfortzónádból. Meggyőződése volt, hogy minden szükséges változást százszor meggondolva, ugyanakkor késedelem nélkül meg kell lépni, meg kell ismerni minél több innovációt, de meríteni szigorúan csak tiszta forrásból szabad. Egy szülői ötletet felkarolva, vezetésével dolgoztuk ki és vezettük be Magyarországon a nyelvi előkészítő évfolyam (0. évfolyam) intézményét. Az Illyésben az elsők között indult a hatévfolyamos gimnáziumi képzés. Béla koncepciója alapján kidolgoztuk és bevezettük az első két évben egységes gimnáziumi-szakközépiskolai képzést. Igazgatása alatt, saját erőből (szakképzési támogatásokból) 10 új tanteremmel bővült a gimnázium.
Az innováció nem csak az iskolaszerkezetre, tantervekre, és pedagógiai programokra terjedt ki, megújult a diákönkormányzati tevékenység is, a gimnázium lényegi jellemzőjévé vált a pezsgő, sokszínű diákközélet. A rendszerváltás utáni első szabad választásokkal és kormányalakítással egyidőben az Illyésben létrejött egy diákállam, az Egyesült Osztályok Szövetsége, amely azóta is példaszerűen működik.
A páratlan innováció mellett Béla mindvégig érvényesítette azt a vezetői elvét, hogy őrizd meg a hagyományokat, hogy a hagyományok megőrizzenek téged! És a hagyomány nem a hamu őrzése, hanem a parázs megtartása.
Tóth Béla amellett, hogy „kitalálta” és megszervezte az Illyést, mindvégig az egészben, a városban, Budaörsben gondolkodott. Az elsők között látta át, hogy ahhoz, hogy Budaörs élhető, szerethető, mindemellett korszerű lakóhellyé váljon, együtt kell jelen lennie a vállalkozás- és szolgáltatásbarát környezetnek és a színvonalas oktatásnak, egészségügyi ellátásnak, gazdag kulturális életnek. Iskolaigazgatóként, később önkormányzati képviselőként sokat tett ezért.
Az oktatásról is mindig rendszerben gondolkodott, országosan elismert szakember volt. Alapító tagja és oktatója volt a Holland-magyar Közoktatási Vezetőképző Intézetnek, számos iskolavezető kérte ki rendszeresen a véleményét stratégiai, iskolafejlesztési, értékelési kérdésekben.
Következetes, nagyon tudatos vezető és ízig-vérig demokrata volt. Tanári, igazgatói pályám legmeghatározóbb egyénisége. A szó legnemesebb értelmében igazi iskolacsináló.
Árendás Péter
Budaörs, 2024. október